MIKS ON RAUD TÄHTIS JA MILLISED ON RAUAVAEGUSE SÜMPTOMID?

 

Raud on hemoglobiini koostisosa. Hemoglobiini ülesandeks on transportida kehas hapnikku. Kui organismi rauavarud on madalad, võib tekkida väsimus, nõrkus, õhupuudustunne, kahvatu nahk, südamepekslemine, pearinglus, ärrituvus ja tugeva rauavaegusaneemia puhul ka valud südame piirkonnas. Erinevaid sümptomeid on palju ja alati ei tähenda teatud sümptom just rauavaegust.

 

Rauavaegus on tänapäeval väga levinud ning enim ohustab see viljakas eas naisi, rasedaid, vanemaid inimesi ja ka lapsi. Inimestel, kes kipuvad piimatoodetega liialdama, on samuti oht rauavaeguse tekkeks, sest kaltsium ja ka lehmapiimavalk kaseiin vähendavad raua imendumist.

 

Heategevus

Iga toote pealt annetame 5 senti TÜ Kliinikumi Lastefondi.

MANUSTAMINE

Parim on kahevalentseid rauapreparaate (nt raudbisglütsinaat) võtta hommikuti tühja kõhuga, siis on imendumine kõige tõhusam. Osadel inimestel võib raud põhjustada nt iiveldust ja kõhuvalu – siis võib rauda võtta koos kerge einega (vältida samaaegset lehmapiimatoodete, kohvi ja tee tarbimist). Siis on raua imendumine mõnevõrra nõrgem. Laste rauasiirup ja Raud 30 mg sobivad lastele alates 6-ndast elukuust. Loe manustamise kohta täpsemalt SIIT.

 

LOE TÄPSEMALT

Ära võta rauda koos nende toitudega: Kohv, tee, lehmapiimatooted ja kaltsiumirikkad toidud. Kofeiin, tanniin, kaltsium ja ka lehmapiimavalk kaseiin vähendavad märkimisväärselt raua imendumist. Raua ja kilpnäärme hormooni türoksiini manustamise vahele võiks jääda 4 tundi. Võid võtta rauapreparaadi koos vee või mahlaga (mahl neutraliseerib hästi raua metalset maitset) – kõik Nôgeli raua toidulisandid sisaldavad optimaalses koguses C-vitamiini mitteheemse raua imendumise mitmekordistamiseks samaaegselt aga oksüdatiivse stressi (vaba raua koguse) vähendamiseks.

Väldi kohvi, teed, lehmapiimatooteid ja kaltsiumiga rikastatud toiduaineid 1 tund enne ja 2 tundi pärast raua manustamist (ka rauarikkaid toite süües, mitte vaid raua toidulisandite puhul).

 

KUI PALJU RAUDA PÄEVAS?

Raua soovituslikud päevased kogused Eestis meestele on 10-11 ja naistele 10-15 mg, rasedatele 15 mg (toiduga on võimalik saada umbes pool raseduseaegsest rauavajadusest, teise poole peab saama organismi rauavarudest või rauapreparaatidest) ja lastele 8-15 mg rauda. Organismi madalate rauavarude korral ei piisa päevasest soovituslikust kogusest. Siis manustatakse rauda regulaarselt ja suuremates kogustes rauakuurina. Enne raua toidulisandite kasutamist soovitame testida vere ferritiini taseme lisaks teistele rauavaeguse diagnoosimisega seotud näitajatele ja pidada nõu oma perearsti või ämmaemandaga. Loe raua manustamise kohta põhjalikumalt SIIT.

 

TÄISKASVANUD

10-15 MG

 

RASEDAD

15 MG

 

LAPSED

8-15 MG

 

RAUA TABLETTIDE KOOSTISOSAD

 

LASTE RAUASIIRUPI KOOSTISOSAD

 

rauad leiad meie e-poest