MIKS ON B12-VITAMIIN TÄHTIS?

B12-vitamiini nimi kobalamiin tuleneb mineraalaine koobalti sisaldusest. B12-vitamiin on ainus vesilahustuv vitamiin, mis ladestub organismi ning millel on väga pikk poolestusaeg – maksas umbes aasta. Ebapiisava B12-vitamiini saamise korral läheb tavaliselt aastaid enne kui saab diagnoosida B12-vitamiini puuduse.

B12-vitamiini vajame aminohapete normaalseks ainevahetuseks, punaste vereliblede normaalseks moodustumiseks ning närvikoe normaalseks arenguks. B12-vitamiini aktiivseid vorme saame loomsest toidust ning B12-vitamiiniga rikastatud taimsetest toiduainetest.

Manustamine

B12-tikasid võib manustada kahtemoodi: keele peale ja alla neelata soole kaudu imendumiseks või keele alla limaskesta kaudu imendumiseks (kui soole kaudu imendumine on häiritud või nõrgenenud).

B12-vitamiini kogus tootes

Imikute ja beebide B12 1 tilk sisaldab 100 μg B12-vitamiini, mis on väikseima sisaldusega vedelal kujul B12-vitamiini (metüülkobalamiin) toidulisand Eesti turul. B12-vitamiini madala sisalduse tõttu on arstidel lihtsam koostada individuaalseid ravijuhiseid ning manustamise vigade risk (ala- ja üledoseerimisel) on väiksemKogu pere B12 1 tilk sisaldab 500 μg B12-vitamiini. Nt rinnapiimalaste  B12-vitamiini puuduse (rinnapiima vähene B12 sisaldus) tavaline vitamiinikuur on 500 μg päevas nii lapsele kui emale ühe kuu jooksul peale mida kontrollitakse näidud uuesti. Beebile võib manustada ala-ja üledoseerimise vähendamiseks 5 tilka imikute ja laste B12-tilkasid ja ema võib võtta 1 tilga kogu pere B12-tilkasid päevas.

B12-vitamiini imendumine

B12-vitamiin imendub aktiivselt 2 μg ning lisaks passiivselt 1% ulatuses. Toidulisandite puhul, kus B12-vitamiini kogused on võrreldes toiduga suured, on tähtsaks teguriks just passiivne imendumine. B12-vitamiini imendumine erineb teistest B-rühma vitamiinidest: B12 peab aktiivseks imendumiseks esmalt maos kinnituma sisemise faktori-nimelise glükoproteiini külge ning imendub alles peensoole lõpposas.

KUI PALJU B12-VITAMIINI PÄEVAS?

Soovituslikud kogused Eestis jäävad vahemikku 0,5-3 μg Eesti liikumis- ja toitumissoovituste 2015 juhendi põhjal.

TÄISKASVANUD JA ALATES 10-AASTA VANUSED LAPSED

3 μg

ALLA 10-AASTASED LAPSED        

0,5-1,3 μg

RASEDAD JA IMETAVAD NAISED

3 μg

B12-vitamiin (metüülkobalamiin) võib reageerida teatud ravimitega, seega tuleks ravimid ja B12-tilgad manustada erinevatel aegadel vähemalt tunniajase vahega. B12-vitamiini puhul on tihti ravijuhend ja manustamine erinevas vanuses imikutele, lastele ja täiskasvanutele natuke erinev. Konsulteeri arstiga täpse manustamise koguse kohta vastavalt Sinu või Sinu lapse B12-vitamiini tasemele.

B12-TILGAD LEIAD MEIE E-POEST